Zapraszamy na pierwszą edycję Targów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej PROTEGA ***  

Organizator:

Unijna strategia gotowości – szybkie reagowanie na kryzysy

Podziel się

W odpowiedzi na rosnącą liczbę globalnych wyzwań, które zagrażają bezpieczeństwu, stabilności i dobrobytowi obywateli Unii Europejskiej, Komisja Europejska uruchomiła strategię gotowości UE.

Dokument ten, zaprezentowany 26 marca 2025 roku, ma na celu wsparcie państw członkowskich w zapobieganiu kryzysom, jak również w szybkim i skutecznym reagowaniu w przypadku ich wystąpienia. Strategia ta wychodzi naprzeciw rosnącej liczbie zagrożeń, które – choć bardzo różnorodne – wymagają skoordynowanego działania na poziomie europejskim.

Wzrost zagrożeń – nowa rzeczywistość UE

Unia Europejska stoi w obliczu coraz bardziej złożonych kryzysów. Napięcia geopolityczne, zmiany klimatyczne, zagrożenia hybrydowe oraz rosnące ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem to tylko niektóre z kwestii, które mogą destabilizować region. Do tego dochodzą zagrożenia związane z migracją, manipulacjami informacyjnymi oraz klęskami żywiołowymi. W obliczu tak szerokiego wachlarza zagrożeń, niezbędne jest, by Unia Europejska rozwijała i wdrażała odpowiednie mechanizmy gotowości, które pozwolą skutecznie chronić obywateli.

 

 

Kluczowe cele i działania strategii gotowości UE

Strategia gotowości opiera się na proaktywnym podejściu, które nie tylko odpowiada na bieżące wyzwania, ale także kładzie nacisk na długofalowe przygotowanie do przyszłych kryzysów. Podstawowe cele i działania obejmują szereg obszarów, które mają na celu wzmocnienie zdolności Unii do szybkiego reagowania oraz minimalizowanie ryzyka związanego z różnorodnymi zagrożeniami.

Ochrona podstawowych funkcji społecznych

Pierwszym krokiem w realizacji strategii jest zapewnienie, by takie kluczowe obszary jak szpitale, szkoły, transport i telekomunikacja, były odpowiednio przygotowane na ewentualne kryzysy. W ramach tego celu UE opracuje minimalne kryteria gotowości, a także zadba o usprawnienie procesów gromadzenia zapasów niezbędnego sprzętu i materiałów. Dodatkowo, kluczowe znaczenie ma przystosowanie się do zmian klimatu oraz zapewnienie dostępności krytycznych zasobów naturalnych, w tym wody.

 

 

Promowanie gotowości ludności

Strategia kładzie także duży nacisk na przygotowanie obywateli do sytuacji kryzysowych. Plan zakłada zachęcanie społeczeństwa do podejmowania działań prewencyjnych, takich jak utrzymywanie zapasów na co najmniej 72 godziny w przypadku nagłych sytuacji. Ponadto, wprowadzenie lekcji gotowości do programów nauczania w szkołach oraz organizowanie Dnia Gotowości UE ma na celu edukację obywateli w zakresie procedur ratunkowych i odpowiedzialności społecznej.

Reagowanie kryzysowe i współpraca cywilno-wojskowa

W kontekście reagowania na kryzysy, UE zamierza utworzyć unijne centrum kryzysowe, które pozwoli na lepszą integrację pomiędzy istniejącymi strukturami kryzysowymi. Celem jest poprawa efektywności koordynacji działań, co przyczyni się do szybszej reakcji w sytuacjach kryzysowych.

W obliczu zagrożeń o charakterze zarówno cywilnym, jak i wojskowym, strategia zakłada zacieśnienie współpracy między cywilnymi i wojskowymi służbami w państwach członkowskich. Regularne ćwiczenia gotowości, obejmujące siły zbrojne, służby ochrony ludności, policję, strażaków oraz pracowników służby zdrowia, mają na celu budowanie wspólnej zdolności do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo, UE planuje wspierać inwestycje w produkty podwójnego zastosowania, które mogą być używane zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych.

 

 

Prognozowanie i przewidywanie zagrożeń

Skuteczne zapobieganie kryzysom wymaga również umiejętności prognozowania. W ramach strategii UE opracuje kompleksową ocenę ryzyka, która pozwoli na wcześniejsze rozpoznanie potencjalnych zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia hybrydowe, czy ataki cybernetyczne. Taka prognoza pozwoli na szybką reakcję i wdrożenie działań prewencyjnych.

Współpraca publiczno-prywatna oraz z partnerami zewnętrznymi

Ważnym elementem strategii jest zacieśnienie współpracy między sektorem publicznym a prywatnym. W ramach tej współpracy powstanie publiczno-prywatna grupa zadaniowa ds. gotowości, której celem będzie zapewnienie szybkiej dostępności materiałów i towarów w sytuacjach kryzysowych. Współpraca z zewnętrznymi partnerami, takimi jak NATO, będzie miała na celu poprawę mobilności wojskowej, zarządzanie zagrożeniami związanymi z klimatem i bezpieczeństwem oraz rozwój nowych technologii.

Zintegrowane podejście do gotowości

Strategia gotowości UE wyróżnia się holistycznym podejściem do kwestii bezpieczeństwa. Koncentruje się na integracji wszystkich poziomów administracji rządowej (lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym), a także angażuje całe społeczeństwo, w tym obywateli, społeczności lokalne, przedsiębiorstwa oraz organizacje społeczne i naukowe. Jest to podejście, które ma na celu nie tylko reagowanie na kryzysy, ale także ich zapobieganie i minimalizowanie skutków dla życia codziennego Europejczyków.