Tarcza Wschód – strategiczny projekt z zakresu bezpieczeństwa
W obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych Polska podejmuje zdecydowane kroki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa swojej wschodniej granicy. Tarcza Wschód to szeroko zakrojony program budowy umocnień, który ma na celu zwiększenie zdolności obronnych kraju oraz całej Unii Europejskiej.
Tarcza Wschód to strategiczny program obronny, który zakłada budowę zaawansowanej infrastruktury fortyfikacyjnej i wojskowej na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, a także zabezpieczenie odcinka granicznego z Litwą. Wzmocnienie obronności kraju i całej UE to priorytet, który dzięki wsparciu finansowemu ze środków krajowych i unijnych staje się kluczowym elementem europejskiej strategii bezpieczeństwa.
Finansowanie i zakres inwestycji
Jak informował wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, osiągnięto już wstępne porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 1 miliarda euro na finansowanie Tarczy Wschód. Środki te mają zostać przeznaczone na rozwój nowoczesnych technologii wojskowych, w tym „innowacyjnych rozwiązań w zakresie łączności satelitarnej, rozpoznania elektronicznego oraz poprawy mobilności wojsk własnych”. Wiceszef MON podkreślił, że dotychczas państwo polskie przeznaczyło na ten cel blisko miliard złotych, który pozwolił na zakup sprzętu niezbędnego do budowy miejsc schronienia, magazynów i koszar.
Projekt Tarcza Wschód zakłada budowę systemu umocnień na odcinku około 700 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, obejmując województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Do 2028 roku na tych terenach powstanie pas instalacji wojskowych, które mogą sięgać nawet 50 kilometrów w głąb kraju. Budowa pierwszych elementów infrastruktury rozpocznie się jeszcze w tym roku. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „jest to strategiczna inwestycja”, a jej budżet do 2028 roku wyniesie 10 miliardów złotych plus środki europejskie. Jednocześnie zaznaczył, że projekt nie zakończy się w tym terminie, lecz będzie rozszerzany na kolejne odcinki granicy. „Na 2028 roku się nie skończy, bo to nie jest tylko granica na północno-wschodniej części, ale musi się też rozciągnąć dużo dalej na południe, na całą wschodnią granicę Polski, więc projekt będzie wieloletni i dużo droższy” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tarcza Wschód jako projekt unijny
Tarcza Wschód stała się projektem unijnym, co otworzyło możliwość jego rozszerzenia i pozyskania dodatkowego finansowania. Kluczowym źródłem środków jest Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO, który dysponuje budżetem 30 miliardów złotych. Jak zaznaczył wiceminister Tomczyk, polski rząd zabiega o możliwość przeznaczenia tych funduszy na cele obronne. Kolejnym mechanizmem wsparcia jest Europejski Fundusz Obronny o wartości 8 miliardów euro, a także program Security Action for Europe, obejmujący kwotę 150 miliardów euro, z którego Polska zamierza skorzystać. „Musimy zrobić wszystko, żeby przekonać Europę, że warto inwestować w obronność” – podkreślił wiceszef MON.
12 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, uznając Tarczę Wschód za flagowy projekt bezpieczeństwa wspólnoty. W przyjętej poprawce podkreślono, że ochrona granic lądowych, powietrznych i morskich UE stanowi kluczowy element stabilności Europy, a w szczególności wschodniej flanki NATO. Europosłowie wezwali do dalszego rozwijania unijnych zdolności obronnych oraz wskazania najpilniejszych zagrożeń i mechanizmów reakcji na potencjalne kryzysy bezpieczeństwa.
Budowa Tarczy Wschód stanowi kluczowy element strategii odstraszania potencjalnych agresorów i podnoszenia szczelności granic. Projekt, który początkowo miał charakter krajowy, zyskał znaczenie europejskie, stając się częścią szerszej koncepcji wzmacniania zdolności obronnych UE. Współpraca z instytucjami unijnymi oraz ambitne plany inwestycyjne wskazują, że Tarcza Wschód nie tylko zwiększy bezpieczeństwo Polski, ale także przyczyni się do budowy nowoczesnej architektury obronnej Europy.
Źródło: PAP